reklam
reklam
Ana Sayfa Sür Manşet, Yazarlar 25.09.2022 3368 Görüntüleme

BİRAZ DAHA CİDDİYET

A Milli Futbol Takımımız, Lüksemburg’la 3-3 berabere kalıp maçların bitimine 1 maç kala Uluslar Ligi’nde son derece önemli olan, lider olarak Uluslar C Liginden B Ligine yükseldi. Liderlik önemliydi; çünkü EURO 2024’e gidecek son 3 takım için grup liderleri Mart 2024 tarihinde play-off oynayacak ve Uluslar Ligi’ndeki puanımızın, EURO 2024 elemeleri gruplarının belirleneceği torbada işimize çok yarayacağı ayrı bir gerçek…

Lüksemburg maçına kadar oynadığımız maçlarda hiç gol yememiştik ve rakibin de zayıf olduğunu zannederek oyun ciddiyetinden biraz uzak kaldığımız ve konsantrasyon eksikliği sebebiyle yediğimiz 3 golde net olarak ortaya çıktı. Hatta 1 puanı neredeyse maç biterken kurtarabildik. Aynı ciddiyetsizliği son maç olan Faroe maçında da gösterirsek vay halimize.

Faroe maçından sonra Uluslar Ligi elemeleri ve Euro 2024 elemeleri var ve buradaki rakipler Uluslar Ligi’ndeki rakiplerden daha kuvvetli takımlarla oynayacağız. Mevcut kadro bu maçlar için yeterli mi asıl sorun burada. Mevcut kadronun genişlemesi ve kalitesinin yükseltilmesine ihtiyaç var gibi gözüküyor. Bunun için eminim milli takım yetkilileri Avrupa ve dünyada oynayan oyuncuları tarıyorlardır. Galatasaray kulübünün ortaya attığı Yusuf Demir gibi başarılı olarak Barcelona’ya transfer olmuş ve Türk Milli takımından herhangi bir davet almadığı için, milli davet aldığı Avusturya Milli takımını seçmiş bir futbolcunun neden tespit edilemediği gerçekten dikkate alınması gereken bir soru. Ayrıca Stefan Kuntz’un ve Türkiye Futbol Federasyon yetkililerinin bu konuda biraz daha ciddiyet göstermeleri gerekiyor.

Geçtiğimiz hafta içinde Galatasaray Kulübü başkanı, ismi Türk (Yusuf Demir) ancak nedense başka bir milli takımı seçerek Avusturya milli formasını giyen oyuncusunun Türkiye’de neden yerli oyuncu statüsünde oynatamadığı sebebiyle yeni bir gündem yarattı. Ancak kural gayet net ve açıktı ama maalesef olası başarısızlıkları dayatacak bir neden arayışına çok erken başladılar. Aynı takım geçen sezonda transfer yasaklarını çiğneyerek Rizespor’dan transfer ettiği Oğulcan sebebiyle Federasyonla yine tartışmaya girmişti. Ancak bu sezon aynı oyuncuyu kadroda yer alamayacağı gerekçesiyle yükselme grubuna yolladılar. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

Ülkemizin futbol marka değeri neredeyse yerlerde sürünürken bu saçmalıkları bir kenara bırakıp kaliteyi futbolun her kademesine getirmek zorundayız, lütfen biraz daha ciddiyet. Esen kalınız.

Hüseyin Demirel

 

Yorumlar

Tema Tasarım | AnatoliaWeb