reklam reklam
Ana Sayfa Gündem, Sür Manşet 17 Haziran 2020 36157 Görüntüleme

İBB Riva Deresini Temizlemeye Başladı

Beykoz'un kangren olmuş sorunlarından Riva Deresine İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu defa iş makineleriyle geldi, temizlik başladı.

Beykoz’un kangren olmuş sorunlarından Riva Deresine İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu defa iş makineleriyle geldi, temizlik başladı.Geçtiğimiz ay içerisinde renk değiştirmesiyle birlikte ulusal basına konu olan Riva Deresindeki sorun üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait ekipler, iş makineleriyle birlikte bölgeye gelerek temizlik çalışmalarına başladı.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) birlikte yürüttüğü çalışmalar Beykoz’un Bozhane Mahallesinden start aldı.İş makineleri tarafından belirlenen noktalarda ilk olarak dip temizlik yapılarak, dere dibindeki pislikler kamyonlara yüklendi.

Riva Deresinin dibinden çıkarılan ve balçık haldeki pislikler yine İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait katı atık arıtma tesislerinde işlenecek.İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bürokratları ve Meclis Üyeleriyle birlikte 6 Haziran günü bölgeye gelerek incelemelerde bulunmuş, muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada, “Riva Deresi ile ilgili sorumluluk almaya hazırız” ifadelerini kullanmıştı.

İmamoğlu’nun bu ifadelerinin ardından İBB ekipleri dün Bozhane Mevkiinden çalışmaları başlattı.

 

“Derenin derinliği arttırılacak”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Prof. Dr. Ayşen Erdinçler, belirli noktalarda temizlik yapılmasına karar verildiğini dile getirerek, “Bozhane Cumhuriyet Öğümce ve Hüseyinli mahallelerindeki belirli noktalarda çalışmalar yapılmasına karar verildi. Bugün itibariyle de başlıyoruz. Tamamen teressübat temizlenecek. Derenin derinliği arttırılacak. Daralmış bölgeler kurtarılarak sirkülasyon sağlanacak.” dedi.– Mahalle Muhtarları memnun

Dere bölgesinde İBB tarafından temizliğin başlatılmasıyla ilgili mahalle muhtarları yaptıkları değerlendirmede somut adım atılmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Öğümce Mahallesi Muhtarı Cengizhan Turaman:

“15 yıldır bu çalışmaların olacağı hep söyleniyor ama ilk defa şu an kazma vuruldu.”

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Ali Durmuş:

“Bu vadiye hayatında ilk defa bir İBB Başkanı geldi. Burada halkı ve muhtarları ciddiye aldı. Çalışmalar yapılacağını söyledi ve başlattı.”

Göllü Mahallesi Muhtarı Celalettin Ayvaz:

“Sağ olsun muhtarlarla toplantı yaptı. Bize söz verdi temizleyeceğim diye ve 10 gün sonra temizlemeye başladı. Çok memnunuz.”

Bölge halkı da köye ilk defa bir Büyükşehir Belediye Başkanı geldiğini, yıllardır kimsenin ilgilenmediğini ve ilk defa böyle bir temizlikle karşı karşıya geldiklerini söyledi.AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç ne demişti?

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, geçtiğimiz günlerde yerel basınla bir araya geldiği toplantıda, “Atık suların temizlenmesiyle ilgili yetki İBB’dedir. Belediye başkanı yetki bizde değil dedi ama onlarda. İSKİ, dere çevresindeki insanlardan su faturasında atık su bedeli alınıyor. Nasıl yok? Bu bedeli niye alıyorsun o zaman? Yetkin yoksa niye sürekli Riva’dasınız?”

“İBB Başkanı, Şubat ayında ziyarete gelmiş. Riva’da böyle bir sıkıntı var denilmiş. Sayın Başkan da Beykoz’daki diğer derelerle ilgili sıkıntı olduğunu ve bir araya gelinmesi gerektiğini söyledi. Yetkin yoktu? Ne toplantısı bu?” değerlendirmesinde bulunmuştu.

 

 

Yorumlar

Tema Tasarım | AnatoliaWeb