reklam reklam
Ana Sayfa Sür Manşet, Yazarlar 5.07.2024 333 Görüntüleme

BOZKURT ve VAHŞİ BATI

UEFA, Euro 2024’ün 2. turunda Avusturya’ya karşı alınan galibiyetin ardından bozkurt işareti yapan milli oyuncu Merih Demiral hakkında soruşturma başlatması kamuoyunda farklı tepkilere yol açtı.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser da X hesabından yaptığı açıklamada “Aşırı sağcı Türklerin sembollerinin stadyumlarımızda yeri yoktur. Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ırkçılık platformu olarak kullanılması kesinlikle kabul edilemez. UEFA’nın konuyu araştırıp yaptırımları değerlendirmesini bekliyoruz” diye yazdı.

Federal Anayasa Koruma Teşkilatı’nın “Türk aşırı sağcılığı- Almanya’daki ‘Bozkurtlar'” başlıklı yazısıyla birlikte yaptığı paylaşımının devamında ise Faeser şu ifadeleri kullandı: “Güvenlik yetkililerimiz Almanya’daki Türk aşırı sağcıları yakından izliyor. ‘Bozkurtlar’, Federal Anayasayı Koruma Dairesi’nin denetimi altında”

Avusturya’da da basın, futbolcu Demiral’ın ülkede yasak olan bu hareketine sert tepki göstermiş!!!

Avrupa’nın ırkçıları utanma duyguları varsa önce kendilerine baksınlar. Bırakın Afrika’da, Uzak Doğuda, Amerika Kıtasında ve hatta Avrupa’nın merkezinde yaptıkları KATLİAM ve SOYKIRIMLARI, günümüzde yaptıkları, destek oldukları, soykırımların hesabını nasıl verecekler??? Senin ırkçıların Almanya’da yabancı düşmanlığı yapıp, kendi halinde yaşayan günahsız insanların evlerini yakarken başkasına söz söyleme hakkın olamaz.

Dün sizin fırınlarda yaktığınız Yahudiler, bugün kameraların eşliğinde Gazze’de soykırım yaparak Filistinliler’i yok ediyor, şehirlerini, kasabalarını haritadan siliyor. Karşı çıkmadığınız gibi silah ve mühimmat desteğinizle bu vahşi soykırımı destekliyorsunuz… Ektiğiniz kin ve nefret tohumları gelecekte nasıl yeşerecek, nelere mal olacak Allah bilir…

Bir futbolcunun gol sevincini böyle ifade etmesinden bu kadar rahatsız olmanız, samimiyetiniz hakkında ciddi şüphe yaratıyor.

Kendi cephemizden bakarsak, bizde de Milli ve dini değerlerin, sembol ve sözlerin siyasete malzeme edilmesi ister istemez bir taraftarlık söz konusu olduğundan eleştiriye bir kapı açıyor. Ama olaya geniş perspektiften bakmak lazım..

TÜRKLÜĞÜN sembolü olan Bozkurt işareti de, bir partimizin sembolü gibi bir anlam taşıdığı için siyasallaşarak özünden koparılmıştır. Halbuki her Türk için, sahiplenilmesi gayet doğal bir işarettir.

Prof. Dr. İlber ORTAYLI Hocamızın da dediği gibi, “Türk tarihinde ‘Bozkurt’ bir semboldür, idoldür. Birinin kafasından çıkmış, sonradan üretilmiş sadece bir partinin, grubun bir sembolü değildir. Bir milletin mücadele azmi ve kararlığını ifade eden tarihi bir derinliği vardır. O yüzden yaşam savaşı veren, özgürlük savaşı veren milletler için ayrı bir sembolik değeri ve önemi vardır. Millî Mücadele’de de sembol olarak vardır. Devlet çok kullandı. Biz çöl takımından değiliz, steplerden gelen bir milletiz. O yüzden kurt bizim için mühim ve manalı bir semboldür. Destanları, hikâyeleri var.  Ecnebiler de Atatürk’e ‘Bozkurt’ diyordu. Atatürk de bozkurt sembolünü benimserdi.”

Yıllardır bebek katili Bölücü Terör Örgütüne yataklık yapan Avrupalılar önce samimi olsunlar. Bozkurt işaretiyle faşist Nazilerin gamalı haçını karıştırmaya çalışmasınlar.

Süheyl ÇOBANOĞLU

RUBASAM Başkanı

Yorumlar

Tema Tasarım | AnatoliaWeb