reklam
Ana Sayfa Sür Manşet, Yazarlar 30.09.2020 3252 Görüntüleme
Muharrem Kaynak

Emekli Albay Muharrem Kaynak

MAVİ VATAN KAVRAMI VE TÜRKİYE

Aşağıda isimleri yazılı vatansever subaylarımızın bizlere kazandırdığı yeni bir kavram ile gözümüzü dört açmaya başladık. Bu güzide ve ender yetişen subaylarımız sayesinde EGE DENİZİ, AKDENİZ, KARADENİZ ile MARMARA Denizi’nin ve tüm deniz ve göllerimizi bizim için bir “MAVİ VATAN ” olduğunu öğrendik ve öyle sahiplenmeye başladık. Bu zevki ve Mavi Vatan sahibi olduğumuz gururunu bizlere yaşatan vatansever subaylarımızın listesi:

1. Emekli Oramiral Güven ERKAYA, 2. Emekli Tümamiral Cem GÜRDENİZ, 3. Emekli Tümamiral Cihat YAYCI, 4. Emekli Dz. Kurmay Yarbay Ali KUKRUMAHMUT, 5. Emekli P. Kurmay Albay Ümit YALIM.

Görüldüğü gibi ilk dört sıradaki subaylarımız Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın yetiştirdiği değerlerdir. Beşinci sırada yer alan Sn. Ümit YALIM Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın mensubudur. Sn. Ümit YALIM’ın en büyük katkısı şu olmuştur. Kıyılarımızı çevreleyen MAVİ VATANIMIZ üzerindeki; ada, adacık, kayalık, bize ait neyimiz varsa bunların sahiplenilmesi, kaptırılmaması ve bir çakıl taşının bile düşmana verilmemesi konusunda milli bir şuur oluşturmuş olmasıdır. 

Sn. E. Oramiral Güven ERKAYA aramızdan ayılmıştır. Kendisine Allahtan rahmet diliyoruz. Onun yetiştirdiği ve birlikte çalıştığı diğer güzide subaylarımız da TSK’den emekli olarak ayrılmışlardır.

İki Tümamiralimiz, Cem GÜRDENİZ ve Cihat YAYCI kendi istekleri ile erkenden emekli olmuşlardır. Sn. Ali KURUMAHMUT henüz yarbay rütbesinde iken TSK’dan kendi isteği ile emekliye ayrılmıştır. Sn. Ümit YALIM ‘da görev süresini doldurup TSK’dan emekli olmuştur.

Buna rağmen bu değerli subaylarımız hala Türkiye Cumhuriyeti’nin denizlerimizde vazgeçilmez hak ve menfaatlerinin var olduğunu, bu hak ve menfaatlerin neler olduğunu ve bunların; aranması, bulunması ve istifade edilerek korunması gerektiğini bizim gözümüze sokacak şekilde göstererek anlattıkları gibi, TÜRK MİLLETİ’ni bilinçlendirmeye de devam etmektedirler. Denizlerimizde; ulaşım, su altı ve su üstü değerlerinden (maden, doğalgaz, petrol, hidro karbon vb. diğer doğal kaynak ve zenginlikler ile su ürünleri ve balıkçılık… vb.) istifade şekillerinin neler olduğu konusunda halkımızı bilgili kılmak ve uyandırmak için uğraşı vermektedirler. Kendilerini tebrik ediyoruz ve şükranlarımızı sunuyoruz, keza aynı konuda katkıda bulunan ve katkılarını esirgemeyen, adını yazamadığımız asker veya sivil tüm vatansever çalışanlarımıza da yürekten şükranlarımızı sunuyoruz.

Onlar sayesinde milletimiz bir kere daha gözünü dört açıyor , “NE MUTLU BİZE, BİR MİLLET YENİDEN UYANIYOR”

Artık vatan için söylediğimiz “VERMEM ONDAN BEN BİR KARIŞ” parolasının yanında, Mavi Vatan için “VERMEM ONDAN BEN BİR ÇAKILTAŞI ve BİR KAŞIK SU ” parolası ile dünyaya haykıracağız.                                                                  

***Mavi Vatan kavramı nedir ve neleri ihtiva eder; Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadeniz, Marmara Denizi, Ege ve Akdeniz’deki sınırlarının belirlendiği alanı ifade eder. Mavi Vatanımızın yüzölçümü toplam olarak: 462.000 kilometre karedir.

***462. 000 kilometre karelik bir yüz ölçüme sahip olan Mavi Vatanımız: Karadeniz’de 172 bin, Marmara Denizinde 12 bin, Ege Denizinde 89 bin, Akdeniz’de 189 bin metre karelik değerlerin toplamından oluşmaktadır. Türkiye’nin kara yüz ölçümü ise: 783.562 kilometrekaredir.

***Mavi Vatan; Türkiye’mizin tüm deniz yetki alanlarını, akarsu ve göllerini de kapsayan bu kavram, İç sularımız, karasularımız ve kıta sahanlığımız ile münhasır ekonomik bölgelerimizi kapsamı içine alır.

***Türkiye’mizin 26 – 45 meridyenleri ile 36 – 42 paralelleri arasındaki 783.562 km. karelik kara yüz ölçümünün yanında birde 462.000 km. karelik bir mavi vatana sahip olması çok büyük bir MAVİ VATAN ‘a sahip deniz ülkesi olduğumuz anlamını taşımaktadır.

Sahip olduğumuz vatan toprağının yarısından daha fazla bir MAVİ VATAN’ da bahşeden denizlerimizin olduğunu ve halkımızın MAVİ VATAN bilincine erişmesinde büyük katkıları olan vatansever subaylarımıza yeniden şükranlarımızı arz ederiz.

***NOT: Mavi Vatan kavramının devlet ve hükümet yetkililerimizce de benimsenmesi ile Cumhuriyet tarihimizde ilk kez bir deniz komşumuz ile anlaşma imzalanmıştır. 27 KASIM 2019 tarihinde TÜRKİYE ve LİBYA arasında “DENİZ YETKİ ALANLARI”  mutabakatı imzalanmış ve bu mutabakat TBMM tarafından da onaylanmıştır.

Muharrem KAYNAK

30 EYLÜL 2020

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Saadet Partisi kongreye gidiyor

Saadet Partisi kongreye gidiyor

reklam
reklam
Tema Tasarım | AnatoliaWeb