reklam reklam
Ana Sayfa Kültür - Sanat, Sür Manşet 16 Nisan 2024 829 Görüntüleme

Beykoz’un cam müzesini binlerce kişi ziyaret etti

Beykoz Cam ve Billur Müzesini bayram tatili süresinde yaklaşık 10 bin kişi ziyaret etti. Bayramın 3. günü rekor kırıldı.

Beykoz Cam ve Billur Müzesini bayram tatili süresinde yaklaşık 10 bin kişi ziyaret etti. Bayramın 3. günü rekor kırıldı.

Milli Saraylar’ın paha biçilemez cam eserlerinin sergilendiği Beykoz Cam ve Billur Müzesi, ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri oldu. Tatil süresince müzeyi gezenlerin sayısı 9 bin 676 kişiyi buldu.

Beykoz Cam ve Billur Müzesi, bayramın üçüncü gününde rekor sayıya ulaştı. Müze, 12 Nisan Cuma günü ağırladığı 2 bin 294 kişiyle açıldığı günden bu yana ağırladığı en yüksek ziyaretçi sayısını elde etti.Beykoz Cam ve Billur Müzesi

Beykoz Cam ve Billur Müzesi, adını Osmanlı döneminde bu semtte kurulan ve devrinin en önemli cam fabrikası olan Beykoz Cam ve Billurât Fabrika-i Hümâyûnu’ndan almaktadır. Müzenin tarihî binası, Mısır Hidivi İsmail Paşa’nın kapı kethüdası olan ve Sultan Abdülaziz tarafından vezirliğe kadar yükseltilen Abraham Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Abraham Paşa, 19. yüzyılda Beykoz’da bulunan arazisine köşkler, kuşhaneler, havuzlar, tiyatro binası ve ahır yaptırmıştır. Sözü edilen yapılardan günümüze kalan ahır binası, Millî Saraylar tarafından restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür. 19. yüzyılın mimari özelliklerini taşıyan U planlı bu taş bina, görkemli yapısıyla özgün müze mekânları sunmaktadır.

Geniş bir koruluk içerisinde yer alan Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nin arazisi yaklaşık 360 dönümdür. Müze, egzotik bitkileriyle göz kamaştıran ve 117 farklı türde ağacıyla yeşilin her tonunu barındıran muhteşem güzellikte bir bahçeye sahiptir. Abraham Paşa, Beykoz’daki çiftliğinin bahçesiyle titizlikle ilgilenmiş, o dönemde Osmanlı Devleti’nde bulunmayan bitkiler ve ağaçlar getirip buraya diktirmiştir. Bahçesindeki floranın bu denli çeşitli ve tarihî olması, Beykoz Cam ve Billur Müzesi’ne ayrıca botanik müzesi niteliği de kazandırmaktadır.

Türk cam sanatının gelişim evrelerinin izlenebildiği Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nin koleksiyonunda, Türk camlarının yanı sıra Avrupa’da Osmanlı sarayları için üretilmiş eşsiz eserler de bulunmaktadır. Cam sanatının seçkin örneklerinden 1.480 parça eserin sergilendiği müze, 12 tematik bölümden oluşmaktadır.Ziyaret bilgileri

Kapalı Günler: Pazartesi

Gişe Açılış Saati: 09:00:00

Gişe Kapanış Saati: 17:00:00

RESMİ TATİL VE DİNİ BAYRAMLARDA ZİYARETE AÇIK VE KAPALI OLUNAN GÜNLER

Yılbaşı: Ziyarete Kapalı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: Ziyarete Açık

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü: Ziyarete Açık

Ramazan Bayramı 1. Günü: Ziyarete Kapalı

Ramazan Bayramı 2. Günü: Ziyarete Açık

Ramazan Bayramı 3. Günü: Ziyarete Açık

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı: Ziyarete Açık

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü: Ziyarete Açık

Kurban Bayramı 1. Günü: Ziyarete Kapalı

Kurban Bayramı 2. Günü: Ziyarete Açık

Kurban Bayramı 3. Günü: Ziyarete Açık

Kurban Bayramı 4. Günü: Ziyarete Açık

30 Ağustos Zafer Bayramı: Ziyarete Açık

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı: Ziyarete Açık

BİLET FİYATLARI

Beykoz Cam ve Billur Müzesi (Müzekart Geçersizdir)

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 60 TL

Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı: 200 TL

İndirimli Bilet Fiyatı: 20 TL

Yorumlar

İlginizi çekebilir

BİRAZ DAHA CİDDİYET

BİRAZ DAHA CİDDİYET

Tema Tasarım | AnatoliaWeb