reklam reklam reklam reklam
Ana Sayfa Sür Manşet, Yazarlar 9.11.2023 1310 Görüntüleme
Muharrem Kaynak

Muharrem Kaynak

10 KASIM 2023 ATATÜRK’Ü ANIYORUM

Bugün 10 Kasım ATATÜRK’üm, biz bugün yine bayrak çektik gönderlerimize ama durmadı bayrağımız, dalgalanmadı özgürce ve delicesine…Bayrağımız bugün senin için yarıya indi, bugün yine milletçe seni andık, ettiğimiz dualarda, verdiğimiz tüm demeçlerde hep senin adın vardı. Adın yankılandı göklerde, saatler dokuzu beş geçe, uzun uzun sirenler ve kornolar çaldı, yer gök inledi, tüm halkımız duygulandı, boğazımız düğümlendi ve başlar öne eğildi.

– Bugün 10 KASIM 2023, Aziz ATATÜRK 85 yıl önce, 10 KASIM 1938’de aramızdan ayrıldı ve ebediyete göçtü. “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” Demiştin ya ATATÜRK’üm 30 Ağustos 1925 tarihinde, Kastamonu’da yaptığın bir konuşmada, işte biz bu özlü sözünüzü unutmuyoruz, unutmayacağız ve unutturmayacağız.

– Türk milletinin her bir ferdi ATATÜRK’ ün doğduğu tarihi (1881)’i ezbere bilir. O’nun ebediyete intikal ettiği 10 KASIM 1938 tarihini de aklında tutar ve hiç unutmaz. İşte o gün 85 yıl önce saatler dokuzu beş geçe Atatürk İstanbul’da- Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini kapadı.

– Aziz ATATÜRK; bugün yine seni andım, başımı öne eğdim ve saygı ile selam durdum, sana dualar ettim. Anamdan ve babamdan öğrenip ezberlediğim, kitaplardan öğrendiğim…bildiğim tüm duaları içimden ve sessizce sana okudum. Ruhun şad olsun, mekanın cennet olsun ATATÜRK’üm, nurlar içinde uyu ATATÜRK’üm.

Atam sana dua ederken… bir film şeridi gibi hayalimden geçenlere öyle bir daldım ki…57 yıllık ömründe hep vatan müdafaası için savaştın, millet ve memleket meseleleri ile boğuştun ve uğraştın ve en sonunda, en büyük Gazimiz sen oldun, Türkiye Büyük Millet Meclisi de seni Mareşal rütbesi ile onurlandırdı ve ödüllendirdi. Adın, Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK oldu.

– ATATÜRK’üm 57 yıllık ömrüne nasıl sığdırdın bu kadar savaş ve muharebeleri, nasıl başardın bir ulusu şahlandırıp vatan toprakları üzerinde yeni bir Devlet ve Cumhuriyet kurmayı… Dile kolay, yazması kolay, kolayca sıralarsınız kafanızdaki tarih ve olayları ama, yedi düvel ile savaşarak, birçok cephede muharebeleri kazanıp yurdu düşmandan temizlemek, Atatürk gibi bir dahi ve kahramana nasip ve kısmet olmuştur, milletçe hepimiz bunun bilincindeyiz.

– Türk milleti senin gibi bir kahramana sahip olduğu için çok şanslıdır. Onun için diyorlar ya, seni bize Allah mı gönderdi, sen bize Allah’ın bir lütfusun Aziz Atatürk. Bu gün seni anmak ve sana dualar etmek için huzurundayız, seni milletçe saygı ile anıyor ve selamlıyoruz.

– Atatürk’üm, biz milli bayramlarımızın hepsinde ve her 10 Kasım’da senin huzuruna geldiğimiz gibi “vatanımız, milletimiz, cumhuriyetimiz, halkımız ve insanlık için faydalı olacağına inandığımız” yaptığımız ve yapacağımız tüm hizmetlere başlamadan önce ve o hizmetleri başardıktan hemen sonra senin huzuruna gelir, sana şükranlarımızı sunarız, sana danışırız ve sana söz veririz….ve hatta, yurdumuza gelen yabancı devlet başkanı ve devlet adamlarına da önce ANITKABİR’ e ATATÜRK’ ün huzuruna çıkınız deriz ve onları uyarırız.

– Katıldığın savaşları ve savaşlarda yaptıklarını yazsam ve saysam sayfalar yetmez, günler yetmez; BALKAN, İTALYAN ve TRABLUS GARP, ÇANAKKALE, ANAFARTALAR, CONK BAYIRI ve KURTULUŞ SAVAŞININ BÜTÜN CEPHELERİ, SAKARYA, DUMLUPINAR, BÜYÜK TAARRUZ…

– Sevr Antlaşmasını da sen yırtıp attın ve dünya devletlerine LOZAN Antlaşmasını ve MONTRÖ Boğazlar Sözleşmesini zorla sen imzalattın. Hatay ilimizi topraklarımıza kattın. Bütün bu antlaşma ve sözleşmeler ışığında Türkiye Cumhuriyeti’nin Tapusu’nu elde ederek bize emanet ettin. Misak-ı Milli ile hudutlarımızı da tespit ederek, Türk vatanını ve Cumhuriyetimizi bizlere emanet ettin.

– Ben Türküm diyen ve “Ne Mutlu Türküm Diyene” diyebilen her Türk vatandaşımız ulu önderimiz Atatürk’ün fikirlerini benimsemiş ve Atatürkçü olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmak amacıyla Atatürk’ ün ortaya koyduğu ilke ve yaptığı inkılaplara Atatürkçülük denir. *CUMHURİYETCİLİK, MİLLİYETCİLİK, HALKCILIK, LAİKLİK, DEVLETCİLİK ve İNKILAPCILIK bunlar senin ilkelerindir. Birde bu ilkelerini tamamlayan

Tamamlayıcı İlkelerin vardır: TAM BAĞIMSIZLIK,  MİLLİ BİRLİK ve BERABERLİK,  MİLLİ EGEMENLİK,  BİLİMCİLİK,  BARIŞCILIK,  ÇAĞDAŞLIK,  İLERİCİLİK,  

HÜRRİYETCİLİK, GERÇEKCİLİK, İNSAN ve İNSANLIK SEVGİSİ …diye sıralıyoruz.

– Daha bitmedi, birde Yüce Atatürk’ün yaptığı devrimler /İnkılaplar vardır ki onlar saymakla bitmez. O’nun getirdiği ve başlattığı çok önemli yenilik hareketleri de vardır, O’nun devrimlerine sahip çıktığımız gibi, O’nun başlattığı yenilik hareketlerini de Türk Gençliği olarak bizler devam ettireceğiz. Bu da bizim sözümüzdür, biz Türk Gençleriyiz.

Ruhun şad olsun Aziz ATATÜRK, seni minnet ve şükranla anıyoruz.         

BUGÜN ON KASIM

Bulut kara, kasım kara, gün kara

Milletçe düştük mü dara

Atam, arıyoruz seni hala

Atam, arıyoruz seni hala

 

Sorularım soru değil

Boğazımız düğümlenir

Millet senin huzuruna

Her 10 Kasım günü değil,

İnan her gün gelir.

 

Hey! dağlar, hey! karabulutlar

Siz mi getirdiniz 10 Kasımlar’ı

Hey! dağlar, hey! karabulutlar

Siz mi getirdiniz 10 Kasımlar’ı

 

Gönlümüzde yaşıyorsun

Dilimizden düşmez adın

Ulu önder Atatürk’üm

Aklımızdan çıkmıyorsun

 

Hey! dağlar, hey! karabulutlar

Siz mi getirdiniz 10 Kasımlar’ı

Hey! dağlar, hey! karabulutlar

Siz mi getirdiniz 10 Kasımlar’ı

 

Ölmek, bu dünyanın kuralıysa kuralı

Gelmez giden, dünya durduk duralı

İşte geldik huzura, bu gün 10 Kasım’ ya

İşte geldik huzura, bu gün 10 Kasım’ ya

10 KASIM 2023 

Muharrem KAYNAK

 

Yorumlar

Tema Tasarım | AnatoliaWeb