reklam reklam
reklam
Ana Sayfa Genel, Sür Manşet 30 Kasım 2021 367 Görüntüleme

Çevreciler Beykoz Belediyesi Önünde Basın Açıklaması Yaptı

“Beykoz Çevre Dayanışması” adlı çevreci grup Beykoz Belediyesi önündeki sahilde bir basın açıklaması yaptı.

“Beykoz Çevre Dayanışması” adlı çevreci grup Beykoz Belediyesi önündeki sahilde bir basın açıklaması yaptı.

Beykoz ormanlarına sahip çıktıklarını ifade eden grup ellerinde, “Beykoz Çayırı, Çayır Kalacak” yazılı bir pankart taşırken, yapmış oldukları açıklamada, Beykoz ormanlarının katliamının bununla sınırlı kalmayacağını ve bu katliama izin vermeyeceklerini ifade ettiler.

Ormanların özel olamayacağına vurgu yapan grup, kamulaştırılsın veya koruma altına alınsın diyerek mücadeleyi sürdüreceklerini dile getirdiler.

“Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” şeklinde slogan atan grup, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

Bu sabah saray rejiminin ormanlara yeni bir saldırısı ile uyandık. Resmi Gazetede yayınlanan Orman Kanununda yapılan değişikliğe göre kamu yararı ve zaruret bulunması halinde ormanlık alanlarda yapılaşmaya izin verilecek. Maden işletmelerinden camiye, hava limanından atış poligonuna kadar birçok yapıyı öngören bu kanun değişikliği meşru değildir.

Kamu yararı diye bahsettikleri şirketlere yarardır, ranttır, talandır. Gün geçtikçe büyüyen iklim krizi tüm canların yaşamını tehdit ediyor. İnsanlar bu iklim krizinin pençesinde yaşamaya çalışıyor. Ve tabii ki iklim krizinden en çok etkilenen yine yoksullar oluyor. Birçok canlı kapitalizmin yarattığı iklim krizi sebebiyle yaşamını yitiriyor. Dereler kuruyor, denizler musilajla kaplanıyor, ormanlar yanıyor. Kapitalizm ve saray rejimi iklim krizini günden güne derinleştirirken aynı zamanda iklim kriziyle mücadele ediyormuş yalanlarıyla insanları kandırıyor.

Açıklama sonrası 11 kişinin yer aldığı grup, Beykoz Çayırı’nın çayır olarak kalması için toplandıkları dilekçeleri Beykoz Belediyesi’ne teslim ederek olaysız bir şekilde dağıldı.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Tonya basınla buluştu

Tonya basınla buluştu

Tema Tasarım | AnatoliaWeb