reklam reklam reklam reklam
Ana Sayfa Siyaset, Sür Manşet 20 Nisan 2024 796 Görüntüleme

Murat Aydın Köseler’in 3 milyar borç açıklamasını yalanladı

Beykoz eski Belediye Başkanı Murat Aydın, Köseler’in 3 milyar borç açıklamasını yalanladı. 2 milyar lira mı harcadınız diye sordu.

Beykoz eski Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz Belediye Başkanı Köseler’in 3 milyar borç açıklamasını yalanladı. 2 milyar lira mı harcadınız diye sordu.

Beykoz eski Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler’in belediyenin borcunun yaklaşık 3 milyar lira olacağını söylemesinin ardından kalem kalem borç açıklaması yaptı.

Aydın, “Beykoz Belediyesi’nin 3 milyar borcu yoktur, eğer devraldığınız günden itibaren 2 milyar lira harcamadıysanız” dedi.

Beykoz Belediyesi’nin mali durumuna ilişkin net bilgiyi açıklamak istediğini söyleyen Aydın, “Beykoz Belediyesi 3 milyar 980 milyon liralık bütçesi, 2 binden fazla çalışanı, tüm Türkiye’ye örnek olmuş tesisleriyle Beykozlulara ve İstanbullulara hizmet veren büyük bir kurumsal yapıdır. Devir teslim yaptığımız hafta itibariyle 300 milyon TL’si kendi şirketine olmak üzere yaklaşık 1,1 milyar lira borç ile devredilmiştir.” İfadelerini kullandı.

Belediye iştiraki BEYYAP’ın hiç borcu olmadığını, BEYTAŞ’ın sadece kamuya borçlu olduğunu ve bu borçtan fazlasını Beykoz Belediyesinden alacaklı olduğunu açıklayan Aydın, “Toplamda kamuya ait olanlar dışında belediyenin 800 milyon civarında olan borcu yapılan taahhüt işleri sebebiyle hakedişlerle oluşmaktadır. Ödeme günü itibariyle devir teslimden sonra ödenecek olan maaşlar, seçim haftası sebebiyle sıkıntı yaşanmaması için devir teslimden önce maaş hesaplarının bulunduğu bankaya yatırılmıştır. Gelecekte oluşacak maaş yükünü bugünün borcuymuş gibi göstermek geleceğe yönelik şimdiden bahane üretmenin bir göstergesi midir?” diye konuştu.

Beykoz Belediyesi’nin tahakkuku oluşmuş 1,3 milyar liralık 2B alacağı olduğunu, 500 milyon civarında da imar, ruhsat ve iskan harcı alacağı bulunduğunu kaydeden Murat Aydın, şunları dile getirdi:

“Kamu borçlarının nakit ödenmesi yerine ilgili kurumlarla mahsuplaşılabilmesi amacıyla ilk defa imar planı yapılan ve vatandaş tarafından terki belediyeye hibe olarak yapılmış, tapusu belediyemize geçmiş yaklaşık 80 taşınmaz bulunmaktadır. Değeri SPK lisanslı firmalar tarafından 580 milyon TL olarak tespit edilmiş olan bu varlıklar mevcut kamu borcundan daha fazlasıdır. Ayrıca yeni yönetime üzerinde bulunan kullanıcılarına satışı beklenen hisseli 789 bin m2, tam hisseli yaklaşık 500 bin m2 tapulu taşınmaz bırakılmıştır. “Doğru” kullanıldığı sürece Beykoz Belediyesi’nin gelecek 10 yıllarını garanti altına alacak varlık fazlasıyla mevcuttur. Doğru kullanılıp kullanılmayacağını zaman gösterecektir. Ancak bu algı oyunları aksini işaret etmektedir. İnşallah biz yanılırız.”

Yorumlar

Tema Tasarım | AnatoliaWeb