reklam
Ana Sayfa Genel, Sür Manşet 19 Ekim 2021 206 Görüntüleme

19 Ekim Muhtarlar Günü kutlandı

Beykozlu muhtarların "19 Ekim Muhtarlar Günü" Beykoz Kaymakamlığı tarafından düzenlenen törende kutlandı.

Beykozlu muhtarların “19 Ekim Muhtarlar Günü” Beykoz Kaymakamlığı tarafından düzenlenen törende kutlandı.Beykoz Adliyesinin önünde sabahın erken saatlerinde bir araya gelen muhtarlar, 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.Çelenk töreninin ardından açıklama yapan Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Hüsnü Kolcu, “Bu camiaya hizmet eden, camiamızın bugünlere kadar gelmesinde emeği geçen rahmetli rahmana kavuşan muhtarlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, onları minnetle anıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Hala yaşamakta olan, faal muhtarlık yapan ya da muhtarlığı sona eren her kim varsa camiamız adına teşekkür eder saygılarımı sunarım” diye konuşan Kolcu şöyle devam etti:

“Bugün muhtarlık camiasının 192. yılını kutlamaktayız…  İlk müracaat mercii muhtarlıktır. 19 Ekim muhtarlar günü münasebetiyle aramızda olmanızdan dolayı sizlere şahsım ve Beykoz muhtarları adına teşekkür ediyorum.

Bugün muhtarlık camiasının 192. yılını kutlamaktayız. Muhtarlar federasyonu ve muhtarlar konfederasyonun çabaları içerisinde sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın talimatıyla o zaman ki hükümetimiz tarafından 19 Ekim Muhtarlar günü olarak ilerlemiştir ve 2016 yılında başlayan kutlama programının bugün altıncısını yapmaktayız. Bize bu güzel günü hediye eden Sayın cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum.Muhtar kimdir?

“Hani bazen gündeme gelir, muhtar kimdir, ne iş yapar… Muhtar nedir, muhtar siyasetten uzak tamamen kendi kişiliyle toplumda kabul görmüş, halkın güvenle seçilmiş en önemli anahtarı. Yerel yönetimde kılcal damarı ve demokrasinin temel taşlarıdır muhtar.

Tamamen kendi kişiliği ile halkın karşısına çıkan, hiçbir siyasi destek almadan halka kendini tanıtır bu yola girer ve seçilir. Seçildikten sonra da hiçbir siyası ayrım yapmadan ay yıldızlı bayrağın altında halkına hizmet vermeye çalışır.

Muhtar, bugün ki şartlarda fazla bilgi kısmı olmasa da sorunların çözümünde ilk adımları ve resmi çözüm sahibi olan kaymakam, belediye ve diğer kurumların kapısını çalan ilk kişidir. Muhtar doğumdan ölüme kadar mahallede olan her türlü işlemde kapısı çalınan ilk müracaat merciidir.”Cumhurbaşkanından “Muhtarlar Günü” programına video mesaj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı da Beykoz’da yapılan programda okundu. Erdoğan mesajında, 2015 yılında alın karar ile “19 Ekim’in Muhtarlar Günü” olarak ilan edildiğine vurgu yaparken, muhtarların Türkiye’deki demokrasi piramidinin tabanını oluşturduğunu kaydetti.Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlık kurumu için yapılan yenilikleri de hatırlatarak, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığım döneminde hapis cezası aldığımda birileri güya kendi akıllarınca sizleri küçümseyerek ‘muhtar bile olamaz’ manşetleri atmışlardı. Biz kendimiz Cumhurbaşkanı olmakla kalmadık, muhtarlarımızı da hak ettikleri konuma getirdik. Muhtarlarımızın da kendilerine olan güvenimizi boşa çıkartmayarak gayretleri ve ferasetleri ile bu konumun hakkını vermeye başladıklarını memnuniyetle görüyoruz.” İfadelerine yer verdi.Muhtarlar daha sonra Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli’nin davetlileri olarak öğlen yemeği yedi. Yemekte ise Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli günün anlamına yönelik konuşma yaparak Muhtarlar Gününü kutladı.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’da muhtarların gününü kutlayarak, vefat eden Özdemir Bayraktar’dan söz etti. Özdemir Bayraktar’ın çalışmalarından söz eden Aydın, çok başarılı bir bilim adamı olduğunu ifade etti.Muhtar Hüsnü Kolcu konuşmasına şiir okuyarak başladı. Kolcu, Belediyeden muhtarlara verilen desteğin arttırılmasını istedi. Başkan Murat Aydın ise bu talebi değerlendireceklerini belirtti.

Beykoz Muhtarlarının öğlen yemeğinde ağırlandığı programa Beykoz’da ikamet eden sanatçı Ceceli’de katıldı.

 

 

Yorumlar

Tema Tasarım | AnatoliaWeb