reklam
Ana Sayfa Siyaset, Sür Manşet 7 Ocak 2020 939 Görüntüleme

Beykoz Meclisinde gündemi sendika tartışması oluşturdu

Beykoz Belediyesi Meclis Başkan Vekili Gaye Zayıf'ın yönettiği Beykoz Belediye Meclisi 2020 yılının ilk oturumunu gerçekleştirdi.

Beykoz Belediyesi Meclis Başkan Vekili Gaye Zayıf’ın yönettiği Beykoz Belediye Meclisi 2020 yılının ilk oturumunu gerçekleştirdi.

Ocak 2020 yılının ilk meclis oturumunda CHP İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi Cemal Sataloğlu, son günlerde belediye çalışanlarının başka sendikalara üye olmaya zorlanmasına ilişkin iddialarla ilgili konuştu.

Suç işliyorsunuz! Diyen Sataloğlu, konuşmasında; “Sendikal hakların kullanılmasını engelleyemezsiniz. Sizlere hukuku bir kez daha hatırlatıyorum! Çalışanın hangi sendikayı seçeceği işverenin haddi değildir! Bu anayasa ihlalidir! Dahasını söyleyeyim TCK 118. maddesine göre hapis cezası gerektiren bir suçtur!” ifadelerine yer verdi.

Gündem dışı söz alan Cemal Sataloğlu; “Yeni yılın herkese sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini, belediyemiz için ise 2020 yılının 2019 yılı ve geçmiş dönemlerde yapılan hatalardan ders çıkartılmış olan bir yıl olmasını dilerim.” Sözleri ile başladığı konuşmasına şöyle devam etti.Maaşları düşürüyorsunuz!

Beykoz Belediyesinin 2020 yılı bütçesi hatırladığınız üzere 696 milyon 825 bin lira. Beykoz’da birikmiş sorunlar var. Bu sorunların çözümü için adımlar atılmalı acilen.

Seçimden önce sorunlar çözüldü hazır Beykoz’u aldım noktasından “Beykoz doğal sit alanı çivi çakamazsınız “noktasına daha yeni geldi bu yönetim.  Beykozluların geleceği için acilen soruların çözümü için merkezi iktidar ile çalışmalar yapmalısınız.

Fakat bu yönetim ne yapıyor? Emekçi kardeşlerimize baskı uyguluyor.  Ne yapıyor? Sendikanızı değiştirin veya sendikadan istifa edin başka bir sendikaya geçin diyor. Maaşları düşürüyorsunuz.

Ekmeğinizden olursunuz diyor!

Ne diyor hatta tarih ve saat veriyor.  Şu tarihte şu saate kadar yapın diyor. Tehdit ve şantaj yapıyor! Bunu kim yapıyor? Yönetimden onay aldığını söyleyen bir bürokrat yapıyor. Bunu niçin yapıyor? Sarı sendika için yapıyor.

Bildiğiniz üzere sarı sendika, işçiden çok işverenin menfaatlerini kollayan, işçi haklarının alınmasına yönelik hareketleri engelleyen ve kısıtlayan işveren ile kol kola olan sendikadır.

Yılı 2020… 21.yüzyıldayız… Beykoz Belediye yönetiminin başka bir işi kalmadı mı? Beykoz’un sorunlarını çözdünüz de,  bu mu eksik kaldı sizin açınızdan? Görev alanınızda olmayan işlerle uğraşmayınız işinize bakın projeler üretiniz.Suç işliyorsunuz!

Sendikal hakların kullanılmasını engelleyemezsiniz. Sizlere hukuku bir kez daha hatırlatıyorum!

Çalışanın hangi sendikayı seçeceği işverenin haddi değildir! Bu anayasa ihlalidir! Dahasını söyleyeyim TCK 118. maddesine göre hapis cezası gerektiren bir suçtur!

Bir kimseye, karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya ve katılmamaya sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla cebir veya tehdit kullanan kişi altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. TCK 118.maddesinin 1.fıkrası.

Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. TCK 118.maddesinin 2. Fıkrası.

Ayrıca, sendikal haklarının kullanılmasının engellenmesi suçunun birden fazla kişi tarafından birlikte yani örneğin sendika temsilcisi aracılığıyla yaptırılması TCK 119.maddesinin 1.maddesi c fıkrasınca ve ayrıca kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanılmak suretiyle işlenmesi TCK 119.maddesinin 1.maddesinin e fıkrası uyarınca verilecek ceza bir kat artırılır.

Beykoz’un sorunlarını çözmek için uğraşınız!

Beykoz’un sorunu belediyemizde çalışan emekçi kardeşlerimizin hangi sendikaya kayıtlı olması gerektiği değil.

Beykoz’un sorunu prestij caddeleri de değil Beykoz’un sorunu imar. Prestij caddeleri için filmler yapıyorsunuz. Önceki AK Parti yönetimi maketler gösterirdi siz bunu biraz geliştirdiniz film gösteriyorsunuz. Beykoz’un sorunlarını öyle kısa filmler ile çözemezsiniz, Beykoz sorunu SİT, Beykoz’un sorunu Boğaziçi ön görünüm.

Bu sorunlar için neler yaptınız? Çıkın anlatın şunları, şunları yaptık; yapıyoruz deyin. Bizde öğrenelim Beykozluda öğrensin. Bu mecliste bunları tartışalım, konuşalım. Halkın menfaati için ortak bir yol bulalım. Meclis açıldığında yani seçimden sonraki ilk meclis toplantısında sorunları beraber çözelim dedik. Beykoz’da yeni bir sayfa açalım dedik.

Gerekirse bunun kavgasını birlikte yapalım

Artık, ben yaptım oldu, olacak devri bitti Beykoz’da! Beykoz’un sorunlarını beraber çözelim, çalışmanızı yapın, halkın menfaatine gelebilecek her sorunun çözümü için destek olalım. Gerekirse bunun kavgasını birlikte yapalım.Adem Sefer: “Türkiye Cumhuriyeti’nin mahkemeleri var”

Cemal Sataloğlu’nun Beykoz Belediyesi’nden sendikalarla ilgili yapmış olduğu konuşmasına cevap veren AK Parti İBB ve Beykoz Belediye Meclis Üyesi Adem Sefer, “Cemal Bey’in yapmış olduğu konuşma üzerine konuşmamı gerçekleştirmek istiyorum. Sendikalardan bahsetti, sendikalar çalışanların en doğal hakkı. Bundan önce olduğu gibi yine çalışanlar istediği sendikaya üye olur. Türkiye Cumhuriyeti’nin mahkemeleri var. Yasal bir yaptırım söz konusuysa mahkemelere başvurabilir.”Belediyede aynı işte farklı ücret alımı söz konusu

Sefer konuşmasının devamında işçi çıkarılması ile ilgili konuşurken; araya giren Cemal Sataloğlu konuşmasında sendika ve maaşların düşürülmesinden bahsettiğini söyleyince; Adem Sefer, “Pardon, maaşlarla ilgili olduğunu söylediniz, özür diliyorum. Maaşlar konusuna gelirsek; Beykoz’u ve Beykoz Belediyesi’ni bilen arkadaşlarımız, bu anlamda sizler de yakından takip ediyorsunuz ve ettiğinizi söylüyorsunuz. Belediyede aynı işte farklı ücret alımı söz konusu. Bu konu ile ilgili bir yaptırımın olması gerekiyordu. Evet, doğrudur. Gönül ister ki çalışan, emek verenler daha iyi şartlarda çalışsın. Bizim de yaptığımız tespitlerde 30 civarında kardeşimizin maaşını da bir düşüş söz konusu. Ancak 400 Civarda kardeşimizin de maaşında bir artış söz konusu. Bu anlamda maaşların eşit olması için bir çalışma yapılmaktadır. İnşallah yakın bir zamanda bu adalet sağlanmış olur ve hepimiz bunun arkasında dururuz” dedi.

Meclis oturumunda partiler tarafından sunulan tekliflerin tamamı oy birliğiyle komisyonlara havale edildi.

Beykoz Belediye Meclisi, 2020 yılının 2. oturumunu 8 Ocak 2020 Çarşamba günü saat 10.00’da gerçekleştirecek.

Yorumlar

reklam
reklam
reklam
Tema Tasarım | AnatoliaWeb